DÖVİZ KURLARI

Döviz Alış Satış Değişim
İngiliz Sterlini8.228.26%-1.85

İngiliz Sterlini Hakkında Bilgiler

Avrupa Birliği’nin ortak para birimine geçmesinden sonra tedavüldeki en eski para birimi olan İngiliz sterlini, 1290’lı yıllar kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Majör dövizler arasında yer almaktadır. Birleşik Krallık ve çevre ülkelerinde resmi olarak kullanılmaktadır. Sterlin, resmi olarak pound olarak bilinmektedir ve yalnızca ödeme birimi olarak bahsedilmektedir. Ama miktar belirtilen durumlarda pound kullanılmaktadır.

Şimdi sterlin hakkında kısaca bilgilere göz atalım:

Sterlinin Tarihi

İlk sterlin banknotları 1694 yılında İngiltere Merkez Bankası’nın kurulmasıyla birlikte çıkarılmıştır. El yazması banknotların ardından farklı yıllarda farklı değere sahip banknotlar ortaya çıkmıştır. 1855 yılında ise banknotlarda tamamen baskıya geçilmiştir.

Sterlinin en ilginç yanlarından birisi, resmi kullanıcı ülkelerde her bankanın banknot basma yetkisinin bulunmasıdır. İngiltere ve Galler bölgesinde resmi banknot sağlayıcı Bank of England iken, İskoçya, Kuzey İrlanda, Channel Islands ve Isle of Man gibi bölgelerin resmi banknot sağlayıcısı yoktur. Bu nedenle de her bankaya banknot basma yetkisi verilmiştir. Ama bu banknotlar bir senet işlevi görmektedir ve her yerde kabul edilmemektedir.

Finans Piyasalarında Sterlinin Önemi

Sterlin, dünyanın en değerli dövizlerinden birisi olarak görülmektedir. Aynı zamanda kurulduğu günden beri tedavülde kalan nadir para birimleri arasındadır. Amerikan doları ve Euro’dan sonra dünyada en çok rezerv edilen para birimi olarak da bilinmektedir. Finans piyasalarının ise en çok işlem gören dördüncü dövizidir.

Sterlin, IMF’nin takip ettiği özel bir sepet kura da konu olmaktadır. Amerikan doları, Euro ve Japon yeni ile birlikte aynı sepette yer almaktadır. Bu 4 dövizin sepetteki ağırlığı ise şu şekildedir; USD yüzde 41,9 oranında, EUR yüzde 37,4 oranında, JPY yüzde 9,4 oranında ve GBP yüzde 11,3 oranındadır.

Sterlin Kurunun Tarihi Zirveleri

Sterlin kuru, yüksek seyri ile tanınmaktadır ve Türk lirası karşısındaki tarihi zirvesi 17 Nisan 2018 tarihinde 5,9229 liradır. Sterlin kurunun 1 yıllık fiyat değişimlerine baktığımız zaman, 2017 yılının Eylül ayından beri yükseliş trendinde olduğu görülmektedir.

2 yıllık süreçte ise en hızlı çıkışın 2016 Ekim ayından sonra yaşandığı bilinmektedir. Daha uzun vadeli grafiklere baktığımızda ise dalgalı bir yükseliş trendi izlendiği anlaşılmaktadır. Bu süreçte en hızlı çıkışlardan birisi 14 Eylül 2015 tarihinde 4,7169 lira ile kaydedildiği görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir