DÖVİZ KURLARI

Döviz Alış Satış Değişim
Euro7.357.36%0.07

Euro Hakkında Bilgiler

Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olan Euro, finans piyasalarının en yüksek işlem hacimli ikinci dövizidir. Majör para birimlerinden olan Euro’nun Türk lirası karşısında değeri de dolardan sonra en çok takip edilen kurdur. Hem ticari hem de finans piyasaları açısından dikkat çeken bir para birimi olan Euro, rezerv dövizler arasında da ikinci sırada yer alanlardandır.

Şimdi Euro hakkında kısaca bilgilere göz atalım:

Euro’nun Tarihi

Euro, 16 Aralık 1995 tarihinde resmen kabul edilmiş Avrupa Birliği ülkeleri ortak para birimidir. 1 Ocak 1999 tarihinde hesap birimi olarak finans piyasalarına tanıtılmıştır. Madeni paraları ve banknotları ise 1 Ocak 2002 itibariyle dolaşıma girmiştir.

Günümüzde 23 ülke Euro kullanmaktadır ve bunlar; Almanya, Fransa, İtalya, Avusturya, Yunanistan, Hollanda, İspanya, Portekiz, Lüksemburg, Monako, Slovenya, Belçika, Estonya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Slovakya, Malta, Kıbrıs Rum Kesimi, Finlandiya, Andorra, San Marino, Vatikan şeklindedir. Ayrıca AB dışında birkaç küçük ülke daha Euro kullanmaktadır. Aynı zamanda Kosova, Karadağ ve Zimbabve resmi olmayan kullanıcılardır.

Finans Piyasalarında Euro’nun Önemi

Euro finans piyasalarında en çok işlem gören ikinci dövizdir. Özellikle EUR/USD paritesi, finans piyasalarında yapılan döviz işlemlerinin yüzde 85’lik kısmını oluşturmaktadır. Diğer para birimlerine ve Türk lirasına karşı değeri üzerinden de hem yatırımcılar hem iş insanları faydalanmaktadır. Aynı zamanda Euro alım – satım işlemi yapabilmek için birkaç alternatif yol bulunmaktadır.

Avrupa Merkez Bankası’nın para politikalarından, AB ülkelerinin ekonomilerinde meydana gelen değişiklikler ve diğer ülkelerle ilişkiler gibi birçok faktöre bağlı olarak Euro değerinde değişiklikler görülmektedir. Yatırımcıların bu faktörleri biliyor olması ve takip etmesi, başarılı sonuçlar elde edebilmeleri açısından önemlidir.

Euro Kurunun Tarihi Zirveleri

Euro, Türk lirası karşısında 5 liranın üzerine çıkmıştır ve tarihi zirvesi 5,1741 liradır. 11 Nisan 2018 tarihinde görülen tarihi zirve öncesinde 1 yıllık sürece bakıldığında yükseliş trendinin hakim olduğu görülmektedir.

Euro kurunun 5 yıllık fiyat değişimlerine baktığımızda ise yükseliş trendinin devam ettiğini ve 3 ani çıkış yaşandığını görüyoruz. İlk çıkış 26 Ocak 2014 tarihinde 3.1905 lira ile görülmüştür. İkinci çıkış ise 11 Eylül 2015 tarihinde 3,4663 lira ile kaydedilmiştir. 27 Ocak 2017 4,14 liranın üzeri üçüncü ani çıkış olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir