DÖVİZ KURLARI

Döviz Alış Satış Değişim
ABD Doları6.256.25%-1.34

Amerikan Doları Hakkında Bilgiler

Dünyanın en güçlü ekonomisine ait olan Amerikan doları, finans piyasalarında işlem hacmi en yüksek olan dövizdir. Değerinde meydana gelen değişimler nedeniyle diğer para birimleri üzerinde de etkiler yaratmaktadır. Ülkemizde Türk lirası karşısındaki değeri sürekli takip edilmektedir ve yükselmesiyle birlikte ekonomide etkileri görülmektedir.

Şimdi dolar hakkında kısaca bilgilere göz atalım:

Doların Tarihi

Dolar ilk olarak 1500’lü yıllarda ortaya çıkmıştır ve kökenleri Çek Cumhuriyeti’ne kadar uzanmaktadır. Thaler kelimesinden geldiği kabul edilen dolar, günümüzde en güçlü para birimidir. Dolar, gümüşün keşfedildiği yıllarda ortaya çıkan bir para birimi olmuştur. St. Joackimsthal kasabasında ise gümüş sikker çok popüler olmuştur. Bu nedenle kasabanın kısaltması olan thaler olarak anılmaya başlanmıştır.

Thaler kelimesi ise her ülke diline göre farklı anılmıştır. Hollanda’da daaler, Slovenya’da tolar, Eritre’de tallero ve İngiltere’de dollar ismi verilmiştir. Aynı tarihler, İspanyolların Amerika kıtasını keşfetmesiyle birlikte çok sayıda gümüş buldukları da bilinmektedir. Burada koloni kuran İspanyollar, para biriminin dolar olmasındaki ilk oyunculardır.

Finans Piyasalarında Doların Önemi

Yalnızca dövizlerle oluşturduğu paritelerle değil, emtiaların değerleri için de dolar önemli bir yere sahiptir. Çünkü altın, gümüş, petrol, bakır gibi birçok emtianın değeri Amerikan doları cinsinden hesaplanmaktadır. Finans piyasalarında da dolar karşısındaki değerleri üzerine işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle bir yatırımcının ilk olarak tanıması gereken para birimlerindendir.

Doların Türk lirası karşısındaki değerini veren dolar kuru, ülkemizde önemli göstergelerden birisi olarak kabul edilir. Dolar kurunun yükselmesi veya düşmesi ile Türkiye ekonomisinde değişiklikler görülebilmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikaları da bu yönde gelişmektedir. Ek olarak ülkemizde akaryakıt fiyatları, dolarda görülen değişimlere göre zamlanmaktadır.

Dolar Kurunun Tarihi Zirveleri

Doların Türk lirası karşısında rekor seviyeleri görmesi, genel olarak ekonominin ve TL’nin zayıfladığı dönemlere denk gelmektedir. Dolar kurunun şimdiye kadar görülen tarihi zirvesi, 4,20 liradır. 3,75 lira seviyelerinden hızlı bir şekilde yükselişe gelen dolar kuru, 1 aylık süreçte 4,20 lirayı görmüştür.

Bu duruma karşın Türkiye ekonomisi yüzde 7,4 oranında büyümüştür ve tartışmalara yol açmıştır. Ekonomi uzmanları ise yaşanan bu durumun TCMB’nin para ve maliye politikasının birbirine ters düşmesinden kaynaklı olduğunu açıklamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir